Bedenin En Etkili Dili Nedir?

ilk bulunduğunuz ortamlarda, önce kıyafetlerinizle dikkat çekseniz de çıkarken akıllarında kalan, söz ve davranışlarınız olacaktır…” 

Sözlüksel tariflere karşıyım; fakat genel olarak, vücut hareketlerinin iletişimde ki etkinliğini gösterir beden dili.

Beden dilini en iyi çocuklar kullanır. Jest ve mimiklerindeki tüm hareketler, bir anlam içerir ve konuşmadan ne söylemek istediklerini, rahatlıkla anlatabilirler.  Büyüdükçe, sosyal ego gelişir ve doğal beden dili törpülenerek, üzerine çevreden eklentiler yapılır. Sonra da ihtiyaç duyulduğunda, eğitimlerle düzeltilmeye ve hatırlatılmaya çalışılır.

Beden dili kavramı yeni gözükse de biz kendi kültürümüzde, çözmüşüzdür olayı; “Söz gümüşse, sükût altındır” “Adamın yere bakanından suyun akanından…” “Sessiz atın tekmesi…” “Ağır giden yol alır…” “Bakışlarını karatmak…” “Suratını düşürmek…”

Aslında esas olan sadece gözlemdir. Dikkatli ve çıplak gözle baktığımızda o kadar bellidir ki istenip istenmediğimiz, sohbetin dışına ya da içine dahil edildiğimiz. Ekstra bir anlam çıkarmaya, konuşmaya hiç gerek kalmaz. Sadece gözlem. Âmâ biz çoğu kez kendi hissettiklerimiz doğrultusunda, görmezden gelir alışkanlığı ısrar biliriz. Çevremize sadece bakıp görmediğimiz de kişisel egolarımızı en üstte tuttuğumuzda ya da kendimizi ikna ettiğimizde, herkesi ve her şeyi farklı algılamamız veya istersek, olduğu gibi de algılamamız, çok mümkün.

Öte yandan, elbette ki her hareket, ortalama bir huyu, karakteri, sözsüz kelimeleri ifade eder ve insanın niyetini ele verir. “Bak ellerini kavuşturmuş ve geriye yaslanmış, benimle ilgilenmiyor, farklı yere bakıyor ya da şöyle durayım da, anlasın ne demek istediğimi.” Yani, aşağı yukarı, şuraya buraya bakarsan; hayal kurmuş, düşünmüş ya da yalan söylemiş olursun veya şöyle durursan böyle demiş olursun falan filan… gibi kıyaslamaları yapar dururuz.

Kalıplara sokmamamızı gerektiren bir diğer konu, ülkelere ve kültürlere göre, beden hareketlerinin karşıya verdiği anlamın değişebilir olmasıdır. Dünyanın herhangi bir ülkesinde kafa sallamak onay anlamına gelirken, bir diğerinde hayır anlamına gelir. Ya da bir yerlerde, kültürlerini yaşayan insanların sergiledikleri, haka dansı figürleri, bizde hareket çekmek anlamına gelebilir.

Sonuç olarak bu değişebilir onca esnekliğin yanı sıra, bedenin değişmeyen tek bir dili vardır, ülkeye adete, kültüre, renge ve ırka rağmen bakışlardaki ifade hep aynı kalır. O ifadeler görür, sever, dahil eder, küçümser, görmezden gelir, ışıldar, gülümser, hüzünlenir…

Arzu Aytekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.