Cemre Kağıda Düştü

Cemre Kağıda Düştü

İsmi kadar içeriği de güzel olan “Cemre Kağıda Düştü “adlı kitap bir ortak çalışma. Ve örnek olması gereken bir cinsten.

Kendi yazılarımın da bulunduğu kitabı elime aldığım gün, gece yarısına kadar onu inceleyerek, dokunarak hissederek vakit geçirdim. Bir kitaba dokunmanın neler hissettirdiğini, yazı ve kitap aşığı bir insan anlayabilir ancak. Hele de kendi yazılarından bir birkaç parça varsa içinde onun verdiği haz paha biçilemezdir.

Kitapta 21 amatör yazar ve şairin eserleri yer alıyor.

Kitabın ismi sitenin yazarlarından Pınar Nazar’ a ait.

Kitap 144 sayfa. Her sayfasında ayrı bir duygu ayrı bir aşk ve ayrı bir tat var.

Kitabın arkasında ki yazı zaten ana temayı açıklar cinsten; “gerçekleşmeyen hayallerin belki de birçok insanın hayallerinin, gerçekleşmesine, ön ayak olması.” Ve devam ediyor;

“Kimimizin kimseye anlatamadığı aşkını ve hayal kırıklıklarını, bazılarımızın da ideallerini ve düşlerini anlattığı deneme ve şiirleri içeren bir kitap. Evet adlarımızın önünde herhangi bir unvan yok!”

Yani, bir unvan edinene kadar elinde kitap dosyaları ile yıllarca yayın evlerinin kapılarını aşındıranlar bunun ne demek olduğunu çok çok iyi bilirler.

Maddi kaygıları bir kenara atarak, insanlara kendi yazılarını bir kitapta görme zevkini yaşatan www.yazarçizer.net ekibine, özellikle Abdullah Pehlivan’a sadece teşekkür etmek gerçekten çok yetersiz kalır.

Bende hem kendim hem de kitaptaki birkaç yazarın diliyle teşekkür istedim;

“Geçmişte bunu da yaptım.” diyebilme fırsatı veren ekibe şükranlarımı sunuyorum. (Alican Alvin Çelik.)

“Anadolu’mun hayat kokan topraklarından rengârenk şiir kokan edebiyat kokan amatör kalemlerine güzel bir armağan. (Esen Rasim Kalyoncu)

“Yazılarımın ilk kez kâğıt üzerinden insanlara ulaştırmam için sunulmuş güzel bir olanaktı. Bunu kaçıramazdım.” (Melek Sakaloğlu)

“Hayatta geriden gelmek, ortadan gitmek kolaydır. Buda bir iştir belki. Ama asıl iş, arkadan gelenlere yok gösterebilmektir. Yol açmaktır.” (Hüseyin Münir Coşar)

Hayatta birçok şey böyle gerçekleşmez mi zaten. Kişisel çabaların yanı sıra birilerinin yol göstermesi yol açması her alanda çok değerli değil midir?

Kitaptan bazı örnek yazılar;

“Güç diyorum, yaşayabilmenin tam da gerçek adı buydu. Hatta küçük dağları ben yarattım sandı, gücü eline alıp ayakta durunca insan. Oysa bu yaradılışının en büyük yanılgısıydı.” Arzu Aytekin

“Toplumun küçüklükten itibaren kulağımıza fısıldadığı her kelime ve sunduğu her resim, ön yargımızın temel taşlarıdır.” Aydın Uzkan

“Bana biraz komik geldi şimdi bu durum. Sürekli tazı gibi koşuşturma. Aslında baktığımızda gerçekten çok komik. Neyi nereye yetiştiriyorsak? Ömür tüketmekten başka?  Melek Sakaloğlu

“Doğduğunda annem vardı yanında. Ya öldüğünde? Okul giderken arkadaşların vardı yanında ya mezun olduktan sonra? İşe başladığında patronun vardı ama işten kovulduğunda değil. Küçük kızın vardır yanında ona hayat verdiğinde ama büyüyüp kendi hayatını kurunca o da gider. Evet, bir limansın sen. Öznur Uçan

“Umutların ıslattığı bir mazisi var bu çocuğun. Gözlerinde gizlediği bir bilinmeyen.

Cemregül Öz

Daha çok değerli yazı var elbette ama çok uzun olacaktı. Kitaba ait detaylı bilgiler ilgili site ve kitap adıyla açılan Facebook sayfasından edinilebilir.

Arzu Aytekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.