Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandırma

Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandırma

*Önemli günlerde hediye olarak kitap alınması:  Büyüklerin birbirlerine doğum günleri gibi özel günlerde, gerekirse anlaşarak  kitap hediye etmesi.  Ve ya ” bu doğum gününde annene/babana/kardeşine kitap alalım, kitabı sen seç” gibi görevler verilmelidir.

Bu durum, çocuğa “önemli olma” mesajını verecektir. Ayrıca, renkli ambalajından çıkarılması ve mutlu bir yüz ifadesi, hediyenin önemini pekiştirir.

*Evde muhakkak bir kitaplığın olması:  Evimizin bir bölümünde değerli eşyalarımız kadar kitapların da bulunması, çocuğa okuma yazma öğrenmeden önce, görsel olarak zihninde yer etmesini sağlayacaktır. (Mümkünse biraz göz önünde olmalı)

*Kitapla alakalı konuşmalar: Özellikle çocuk okul dönemindeyken, bu tür konuşmalar daha etkilidir. Anne babanın kendi arasında kurduğu cümleleri, oyun oynar gibi gözüken çocuklar, aslında birer kayıt cihazı gibi kaydederler. O yüzden, rol gereği bu tür cümleler sık sık kurulmalı çocuğun dikkati çekilmelidir. ( Okudum harika bir kitaptı, Kitap almak istiyorum, bana kitap hediye edilmesine bayılıyorum vs. )

*Alışverişe çıktığımızda: AVM tarzı yerlerde muhakkak kitapçı ya uğranmalı, alınmasa bile raflar arasında dolaşılıp kitaplara göz gezdirilmelidir.

*Kitabı bir ödül yöntemi olarak kullanmalı.  Genelde ödül olarak, oyuncak kıyafet  ya da gezme gibi maddelerin yayına kitap almayı da eklemek gerekir.

*Büyükleri okurken görmek: Bu klasik yöntem çok etkilidir. Kitap okumaya zaman ayrılması gerektiğini vurgular. Çocuklar çok iyi bir taklitçi oldukları için yaşları ne kadar ufak olursa olsun, hemen aynı hareketi yapmak isteyeceklerdir.

*Çocuğa bebeklikten itibaren kitap okunmalı: Düzgün ifadelerle, sanki büyük birine okurmuş gibi, düzenli olarak kitap okumak gerekir. Daha çok dikkat çekmek için, mimik ve tonlamalarla güçlendirilebilir.

*Evin bazı yerlerinde kitap olması: Sadece odanın birindeki kitaplıkta değil, evin çeşitli yerlerinde, masada yatak odasında, salonda, sehpada kitaplar zaman zaman bırakılmalıdır.

Ayrıca, okuma yazma öğrenmeden önce, resimleri parlak ve eğlenceli görsellerle anlatılan  kitaplar okunarak, dikkati daha fazla çekilebilir. Ya da resim yaparken ev ve manzara yanında kitap resmi de eklemek gerekir. Amaç günlük hayatımızın tam içinde olduğu mesajı vermektir.

*Kitapta geçen olay  hakkında çocukla konuşmak: Kendi okuduğunuz ve çocuğun okuduğu kitap hakkında, çocukla sohbet etmek gerekir. Kitaptaki kahramanları anlattırın ve çok eğleniyormuş gibi ilgiyle dinleyin. Sizde çocukken okuduğunuz kitaptan kısaca bahsedin.

Çocuklar kitaptaki kahramanlarla bütünleşebilir ve adeta onları yaşar gibi anlatabilirler, onlara gülmek, “hayır o öyle olmaz, gerçeği öyle değil” gibi sürekli düzeltmelerle konuşmasını bölmek yanıştır. Bu durum; hayal güçlerini sınırlamak  ve dolayısı  ile yaratıcılıklarını engellemek olacaktır.

Kitap kavramı çocuğun hayatında özellikle  0-6 yaş arasında daha çok görsellerle ve büyüklerin okuması ile yer edindirilir. Altı yaşından itibaren okulun desteği de eklenerek, kitap kavramı artık alışkanlık haline getirilmelidir. Özellikle 12 yaşına kadar muhakkak bu alışkanlık kazandırılmalı aksi takdirde ergenliğe girmesiyle birlikte daha zahmetli olacağı bilinmelidir.

Çocukluk boyunca okunan kitaplar çok değerlidir ve sağladığı fayda, kişiyi hayatı boyunca destekler. Mümkünse orta öğretim döneminde artık gerçek anlamda kitaplar, dünya klasikleri vs. okunmalıdır.

Kitabın en önemli katkısı, çocuğun anlama kabiliyetini destekliyor olmasıdır. Güzel konuşmasına ve kültürüne kattığı katkıların yanı sıra en önemli katkısı budur. Anlamayı hızlandırmak.

Çok okuyan çocuk matematik problemini de daha rahat çözecektir.

Son olarak, kitabın önemini görsellerle desteklemek, ödül konusu yapmak, kitabın bulunduğu ortamlara sokmak gibi, yukarıda da anlatılan yöntemler; “oku oku” diye defalarca ısrar etmekten daha etkilidir.

Böylece, öğüt ve akıl verir gibi değil, bir yaşam tarzı olduğunu göstererek adeta, çocuğun kendi fikriymiş gibi, okumayı istiyor hale getirmiş oluruz. Aksi halde sürekli ısrar, okuyan diğer  çocuklarla karşılaştırmak, “okumazsan şöyle olursun böyle olursun” tarzındaki konuşmalarla çocuk en fazla, bir görevi yerine getirir gibi, birkaç sayfa okuyup bilgisayarın başına koşacaktır.

Arzu Aytekin