E-Kitapların Okuma Hayatına Etkisi

E-Kitapların Okuma Hayatına Etkisi

Özellikle akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazların da hayatımıza hızla girmesiyle birlikte E-Kitap okumak daha bir kolay hale geldi. Kitap okuma bahanelerini de en aza indiren bu uygulama ülkemizde okuma oranını biraz olsun artırabilecek mi? Bu, ilerleyen günlerde daha da netleşecek.

Hızlı iletişim anlayışı ve özellikle koşuşturmayı şart koşan iş hayatı, zamandan tasarruf etmeyi zorunlu kılmış ve her alanda alışkanlıkların değişmesine vesile olmuştur.

Bugün artık, her şeyin başında bir e- vardır. Kabul etmesekte, özel hayatımızda ve iş hayatımızda (Kamuda ve özel sektörde) elektronik ortamdan kaçış mümkün değil.

Bütün bunlar bize değişimi kabul etmemiz gerektiğini hatırlatır. Çünkü zamanla birlikte, düşünceler algılar, bakış açıları ve bütün olarak insan değişiyor.

Öte yandanŞehir kütüphanelerini bilen ve hem kitap okumak hem de araştırma yapmak için, kütüphanelerde epey vakit geçirmiş olan birinin, kütüphane ortamını pek yaşamayan bir nesle tanık oluşu ve geçişi sindirmesi biraz zor olabilir.

Gerçek bir kitabı alıp ona dokunmak, sayfalarını çevirmek ve kitap kokusunu duymak, inkâr edilemeyecek bir ayrıcalıktır bana göre de.

Ama her şeye rağmen, değişimi hızla kabul etmek ve erken uyum sağlamak gerektiği, çok açık.

Peki nedir tam olarak e- kitap? Faydası ve zararı var mıdır? Neden tartışma konusudur?

Kitapların dijital ortama aktarılmış hali ve her türlü bilgisayar çeşidinde, okunabilen, özel olarak tasarlanmış bir bilgisayar dosya formatıdır. (Sık görülen PDF formatında olanlarıdır.) 

90’ lı yılların sonunda hayatımıza girmiş, 2000’ li yıllarda ise, E- Kitap yazılımları ile hızla gelişerek endüstrileşmiş ve pazarda hatırı sayılır yer edinmiştir.

FAYDALARI:

*Kolay taşınması, ses, video ve etkileşim olanaklarının bulunması, uçak modu, renk ve ışık ayarı, yazı karakterlerinde değişiklik yapabilme, ses ve görüntü efektleri, not alınabilmesi, cümlelerin altının çizilebilmesi, DRM sistemi sayesinde, zarar gören veya silinen kısımların, ücretsiz tekrar indirilebilmesi, şifreleme sistemleri gibi birçok avantajı beraberinde getirmiştir.

-Hem yayın evi, hem yazar açısından daha fazla okura ulaşabilme,
-Yazar olarak sadece ülkesinde değil tüm dünyada satışa çıkabilme durumu,
-Okur açısından uygun fiyat,
-Yayın evi açısından maliyet giderlerinin düşmesi,
-Zamandan tasarruf,
-Amatör yayıncılar için ufak  e- yayıncıyla anlaşıp yazı dünyasına adım atma kolaylığı,
-Taşıma ve saklama kolaylığı
-Ortam ışığına göre ekran ışığı artırılabildiği için, güneşin altında da, karanlıkta da okunabiliyor oluşu,
-Yanlışların giderilmesine imkan veren teknolojilerle desteklenmesi,
-Kağıt israfına engel olmak gibi çevreye dost bir sistem oluşu,

OLUMSUZ YÖNLERİ

-E-kitap okuyucunun pil ömrü ve gelişen teknoloji karşısında yenilenmesi gereken yazılımlar,

-Yazarlar için imza günleri azalacak olması ve göz yorması olabilir. Fakat bunlar haricinde, bu kadar avantajlı bir uygulamada kitap okumak için daha ne istenebilir acaba” diye düşünüyor insan?

Mümkün olsaydı her karış toprağa buğday eker gibi kitap ekerdim”

Arzu Aytekin