Hayatla Sohbet

Hayatla Sohbet

Birçok şey için, bazen mantık aynı işler; Bilgisayarımızda virüs, ya da yavaşlama gibi sorunlar yaşadığımızda onu fabrika ayarlarına geri döndürmemiz, yani format atmamız gerekir. Yenilenmesi rahatlaması ve hızlı çalışması için.

Formattan sonra ki bir amacımızda, bazı verileri yeniden yüklemek ya da yeni veri yüklemek.

Dikkat edilirse, zaten yaşadığımız birçok olay tüm monotonluğu ile hayatımızın tam ortasına oturuvermiştir. Her şey bir rutinden ibarettir. Tüm canlılar olarak yaşamaya çalışırken, gün boyunca, aynı şeyleri yapar dururuz.

Yeryüzündeki birçok canlı; nefes alıyor, yaşamaya çalışıyor, temel ihtiyaçlarını gideriyor ve ürüyor.

O halde düşünebiliyor olmak, bizi diğer canlılardan sadece ayırmakla kalmaz, bize birtakım sorumluluklar da yükler; zira o nedenle bir hayvandan veya bitkiden farklıyızdır.

Hayatımızın onlarca rutininden, kendimizi yenileyerek ve değiştirerek kurtarabiliriz ancak. Bu da bize, hayat nerede tıkandıysa, tüm olumsuzluklara rağmen devam etmemiz gerektiğini hatırlatır.

Yeni bir iş, yeni bir sosyal hayat, tümüyle yeni bir hayat, radikal kararlar gerektirdiği kadar ikinci bir hayat şansı da tanır insana. Bu ne kadar istediğinize bağlı.

Öte yandan, tümüyle format atmak hayatının her aşamasından memnuniyetsiz olmayı gerektirir.

Öyleyse, bakış açımızı değiştirerek ufak dokunuşlarla yenilenmeye devam edeceğiz.

Sizi yavaşlatan, monotonlaştıran ve yaşam kalitenizi düşüren neleri barındırıyorsunuz hayatınızda?

Kötü giden bir ilişki mi, her gün “kahretsin” diye gittiğiniz bir iş mi? Ya da sizi sürekli aşağı çeken hatalarınız mı? Sadece iyi günde yanında olduklarını düşündüğünüz insanlar mı?

Kararlar verip verip bir türlü hayata geçiremediğiniz durumlar mı?

Her şey mükemmelse, kaldığınız yerden hiç ayrılmayın sıkı sıkı sarılın oraya.

Ama “değil” diye düşünüyorsanız önce, geniş zamanlar ayırmanız gerekecektir kendinize.

Alın karşınıza kendinizi ve yaşadığınız hayattaki tüm aksaklıkları bir konuşun. Geniş sohbetler yapın hayatınızla ilgili. Sonra birlikte ortaya çıkardığınız olumsuzlukları, yine birlikte çıkarın hayatınızdan.

Yenilenin, rahatlayın ve hızlı çalışın. Sonra yeni ve doğru veriler yükleyin kendinize…

Arzu Aytekin