İlişkilerde Esnek Olmak

İlişkilerde Esnek Olmak

İlişkilerde sürekliliği sağlayan esnekliktir.

Gün gelir, olmaz dediğimiz şeyler olur. Asla yapmam dediğimiz şeyleri yaparken buluruz kendimizi. Fikirler değişir gelişir veya kaybolur.  O nedenle, değişmez değer yargılarımız, olmazsa olmazlarımız ne kadar fazla ise, birliktelik o kadar tatsız tuzsuz ve kısa ömürlü olacaktır.

İnsanı, kendisi olmaktan uzaklaştıran her şey, kısa vadede bağlılık gibi gözükse de, uzun vade de ilişkiyi, tamamen bir bağımlılık haline dönüştürür.

Bağımlılıkta, taraflar kendi değer yargılarına göre bir birlerini değiştirmeye çalışırlar. Her şeylerini bilmek, haberdar olmak görmek isterler. Sahip olma karşılığında, tüm fedakarlığı yapmaya hazır gibidirler.

Esneklik olmazsa tükenme olur.

İhanet ve üçüncü kişilerin müdahalesi dışında, ilişkiyi bitiren en büyük neden, “tükenme” dir. Tükenmeye örnek olarak; çiftlerin aşırı yüz göz olma soncu bir birlerine, alan tanımaması veya “sensiz nefes alamam” yaklaşımlarıyla bağlılığı, bağımlılığa dönüştürmesi durumudur.

Sonu baştan belli olan birliktelikler çoktur mesela; bunlar, “paket ilişkiler” dediğimiz başlamadan tüketilen ilişkilerdir. Adeta yemek tarifi gibi tarifler yapılır ve beklenti içine girilir. Maddi manevi bol bol karşılaştırma ve kıyaslamalar vardır bu tariflerde. Boyu şöyle olsun, saçı böyle olsun. Bakışı şuna benzesin. Şöyle davransın, böyle romantik olsun ve mümkünse Süperman veya Prenses olsun.

İş ciddiyete varmadan o kadar çok konuşulur ki neredeyse konuşacak bir şey kalmaz ve taraflar hatta tarafların aileleri dahi ilişkiyi tüketir. Taraflar, kendisi olabildiği ölçüde, o ilişki yürür.

“İnanç kalıpları dediğimiz, gelecekteki bir durumu yaşamadan, onu yaşayacakmışçasına kabullenme tutumu, bu şekilde zamanla zihne yerleşir ve zihinde normalleştirilir.

Sağlıklı ilişkiler alma ve verme esasına dayanır. Verdiğin ölçüde alırsın. Sevdiğin ölçüde sevilirsin. Hayatın dengesi bu şekilde sağlanır.

Arzu Aytekin

Arzu Aytekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.