İlişkilerde Masumiyet

İlişkilerde Masumiyet

ilişkilerde masumiyet-yazarkafeNedir ilişkilerde masumiyet? Uzun soluklu ilişkiler, masumiyetini yitirmemiş ilişkilerdir.

Masumiyet; bir kıyamama durumudur. Yani en tartışmalı, en öfkeli zamanların arkasından bile ne yaptığını ne yediğini, nasıl vakit geçirdiğini düşünüp endişelenebiliyorsan, ilişkinin masumiyeti devam ediyor demektir. Yani ‘ben ona kıyamam ‘dediğin durumdur. O yüzden ilişkinin devamı için çok önemli bir duygudur.

Masumiyet bittiğinde; taraflar birbirini eskisi kadar düşünmez. Birbirlerinin ne yaptıkları ne hissettikleri, nasıl vakit geçirdikleri kimsenin umurunda değildir. Eski alışkanlık ve sorumluluklar devam etmez. Aynı evde herkes kendi işini, kendi yapar. Bir tarafın aç kalması, uyanamaması, üzerinin açık kalması, diğer tarafı üzmez, aksine ‘ne hali varsa görsün ‘dedirtir.

Yani, bir tarafın canının yanması diğer tarafta ancak herkes kadar etki yapar.

Masumiyet biterse evlilik bir görev haline gelir. Ben ona kıyamam durumu ortadan kalkarsa, her şey görev icabı yerine getirilir. Sadece sorumluluk bilinci varsa devam eder. Oyunlar, sevimsizlikler ve hep olması gerektiği için durumu, ortama hâkim olur. Taaki gittiği yere kadar.

Masumiyet biterse ilgi biter. Olağanüstü durumlarda bile akla gelen ilk kişi değildir artık. Sıradan herkese nasıl bakılıyorsa oda aynı derecede düşünülür.

Masumiyet biterse ortak planlar biter. Çünkü beraber geçirilecek zamandan alınan haz bitmiştir. Birlikte gidiler yerler, ortamlar geride kalır. Etrafın ne dediğine bile bakılmaz. Çünkü bitmeden önce tüm şartlar tüm yollar denemiş, ilgi ve merak duygusu tüketilmiştir.

Masumiyet biterse; her şey çıplak haline döner. Karşındaki kişinin, kaşının gözünün aslında hiçte güzel olmadığını ya da yanınızda olmasının çok ta önemli olmadığını fark edersiniz. Ona yüklediğiniz, anlam bitmiştir.

Masumiyet kavramı normal arkadaşlık ilişkilerinde de çok önemli bir yer tutar. Ne yaptığını merak edip, üzüntü ve sevincine ortak olmadığın zamanlar uzadıysa, o arkadaşlıkta sona gelinmiş demektir. Er ya da geç görüşme aralıkları açılacak ve bitecektir.

Saygı ise, daha genel bir kavramdır. Yani, karşındaki canlı türünün haklarını kabul edip davranışlarını ona göre ayarlamakla alakalıdır. Saygı için sevmek şart değildir.

Oysa masumiyet; biraz ilgi, biraz sevgi, biraz aşktan alır gücünü. Tamamen duyguyla alakalıdır, çıkar yoktur ve ilişkilerde en son biten şeydir.

Arzu Aytekin