Kişisel Gelişim

Kişisel gelişim, en genel tabiriyle; insanın kendini geliştirme sürecidir. Bu süreç, bizi sürekli bir adım öteye taşıyan, yaşam kalitemizin artması ile doğru orantılı olan ve kendimizi bildiğimiz andan itibaren başlayıp, ömür sonuna kadar devam edecek olan yaşam süresini kapsar.

Bu sürece öncülük eden ve kişisel farkındalığı artıran kişiye ise ‘koç’ denir.( kelimenin köküne bakıldığında, bir yerden bir yere taşıma anlamını içerir.)

Kişisel gelişim; bireyin kendi gelişim yolcuğu olduğu için temelde, “Sen değişirsen, dünya değişir” anlayışı ile açıklanabilir.

Bireysel bir yolculuk olmasına rağmen çok yönlülüğe dayanır; sayısız dalları olan bir ağaç gibi, her dalı insanın gövdeye kattığı artı bir değer ile ifade edilebilir. Dallar gövdeden güç alarak büyür ve etrafa yayılır. O güç insanın aslında kendisinde var olan ve fark edilmeyi bekleyen potansiyelidir.

Kişisel gelişim bir ihtiyaç mıdır?

Yaşamak sadece nefes almaktan ibaret değilse eğer, evet bir ihtiyaçtır.

Baş döndüren hızla gelişen dış dünyanın, gittikçe içinden çıkılmaz hale gelen sorunlarıyla başa çıkabilme, diğer taraftan bireysel olarak, olmak istenilen yer ile varılan nokta arasındaki farkı azaltıp kişisel tatmin sağlamak adına, evet bir ihtiyaçtır.

Zamanla insanların sorunları kadar, sorunları çözme yolları da kendi içinde yöntemler geliştirerek değişmeye devam etmiştir. Bundan yıllar öncesini düşündüğümüzde, hayatta kalabilmek için, beyin gücünden ziyade beden gücünün ve fiziki şartların daha iyi olma zorunluluğu, yerini, bilgi, düşünce ve mizah gibi kavramlara bırakmıştır.

Dolayısı ile, yaşama adapte olabilmek ve yaşamsal sorunlarımızı azaltabilmek yada onlara bakış açısını olumlu yönde değiştirebilmek için insanın çözüme gidebileceği bir kaynağa yönelmesi ihtiyaç haline dönüşmüştür.

İnsanların, hatta toplumların, varlıklarının devamı için; bakışlarımızı, insan bedeninden yukarıya, o yuvarlak uzvumuz olan beynimize yöneltmek zorundayız. Çünkü aradığımız cevap, yönetimin merkezi olan o yuvarlağın içerisindedir. O halde o yuvarlak içindeki öz kaynakların, mevcut fakat âtıl olarak durduğunu fark edip harekete geçirmek; kişisel olarak değişim sürecinde ilk adımı atmak demektir.

Arzu Aytekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.