Okul Öncesi

Okul Öncesi

Okul hayatının ilk evresi olması nedeniyle; anaokulu eğitimi hayati bir önem taşımaktadır.

Eğitime ilk adımın yanı sıra, gelişim psikolojisi açısından bakıldığında, algılama ve karakter gelişiminin büyük oranda tamamlandığı yaş aralığı 0-6 yaştır. Tüm hayatımız boyunca öğrendiklerimiz, bu temel üzerine eklenir. Ebeveynler olarak çocuklarımızı ilk vereceğimiz anaokulunda, nelere dikkat ettiğimizi bir düşünelim ve her detayını netleştirelim.

Anaokulun fiziki şartları mı? Şehre uzak veya şehrin içinde olması mı? Eğitim kalitesi mi? Bütçeniz mi? Okulun popüler olması mı? Şubeli ve kurumsal olması mı? Tecrübeli personel mi? Kalabalık veya butik olması mı? Servis hizmetleri mi? Okul aile iletişimi mi? Yemek menüsü mü? Hijyen koşulları mı? Hangisi veya hangileri? Tam olarak beklentiniz nedir? Hepsi mi?

Anne baba olarak, gönül hepsinden yana elbette. Ama büyük şehir şartlarını düşündüğümüzde, tüm olumlu şartları üzerinde barındıran bir okul öncesi kurum varsa hiç beklemeyin harekete geçin derim. Bende merak ettim doğrusu?

Diğer taraftan, eğitim kalitesi derken bunu net olarak tanımlıyor olmak gerekiyor. Geleneksel eğitim mi? Toplumun bir kesimine hitap eden bir eğitim modeli mi yoksa tarafsız bir eğitim mi? Farklı kültürlere ait bir eğitim mi? Veya farklı bir ekol / sistemle eğitim veren okullar mı?

Burada sorulması gereken soru şudur… Farklı bir ekolle okul öncesi eğitimini tamamlayan çocuk, acaba sonra ki eğitim hayatında, adaptasyon sorunu yaşayabilir mi? Yani, aldığı eğitimi tamamlayacak bir sistemle devam edebilecek mi?

Herkesin öncelikleri ve kriterleri farklı olmakla beraber birleşilen noktalar ortak olanlardır.

-Eğitim sisteminin okul öncesinden başlayarak bütünsel gelişime hitap etmesi gerekir. Her kurum, kendi sistemini farklı anlatıyor farklı isimle lanse ediyor olabilir. Önemli olan çocuğun fiziksel, algısal ve psikolojik gelişimin eğitim süresince, olumlu yönde eş zamanlı ilerlemesidir.

-Muhakkak yüz yüze görüşmek, kurumun eğitim sistemini çok iyi anlamak, kendi beklentilerinizle karşılaştırmak,

-Sizinle görüşen kişilerin samimiyetlerine, eğitim ve disiplin anlayışının pozitif olmasına dikkat etmek, eğitimin yanı sıra güvenlik sistemine ve hijyene ayrıca özen göstermek,

-Okul öncesi eğitim verecek okul binasının, mümkünse müstakil, trafikten uzak, doğal bahçeye sahip, mümkün olduğu kadar yeşili fazla olması çocuğun gelişimi açısından olumlu artılar oluşturacaktır.

-Tercih yaparken, kendi yetiştiğiniz zamanı ve kendi yaşama bakışınızı düşünerek karar vermemekte fayda var. Çünkü çocuğunuz sizin zamanınızın şartlarında değil, gelecek zamanın şartlarında yaşayacak ve öğrendiklerini o zamanda kullanacaktır.

Son olarak; okul öncesi doğru bilinen yanlışlara değinelim, neler olabilir? Ebeveynler olarak kafamızdan neler geçiriyoruz?

Çocuğumun ilk günü nasıl geçecek? Bensiz ne yapacak, acaba bende bütün gün okulda kalsam mı, Saat başı arasam ayıp olur mu? Aradım ulaşamadım bir şey mi oldu? Aç kaldı mı? Ne yedi? Sınıfındaki diğer çocuklar nasıl? Benim ki içlerinde ne yaptı? Biri iteledi mi? Terledi mi? Tuvalete gitti mi? Anne diye ağladı mı? Acaba arkadaşımın verdiği okula mı verseydim?

Her çocuk kendi başına bir bireydir ve ebeveynler olarak bizler sadece onlara yol gösterirken eşlik etmeliyiz. Çünkü hayatları boyunca çok farklı insanlarla ve durumlarla karşılaşacaklardır ve her zaman her şartta bizler yanlarında olamayacağız.

Çok korunarak ve sürekli her ihtiyacı sınırsız karşılanarak büyüyen çocuklar yalnız kaldıklarında rotalarını büyük oranda şaşıracaklardır. Öyleyse, olması gerektiği kadar gerekli şartları sağladıktan sonra bırakalım kendi yollarını bulmaya çalışsınlar. Düştüklerinde kalkmayı kendileri öğrensin. Tüm meraklarını gidermeyelim. İleride yaratıcı ve üretken olsunlar.

Arkadaşının itmesine, düşüp ayağının çizilmesine arkamızdan ağlamasına fazla takılmayalım. Takılmayalım ki bizler yanlarında olmadığımızda da yardımsız yürüyebilmeyi öğrensinler. Yani Z-kuşağını biraz rahat bırakalım.

Arzu Aytekin

Arzu Aytekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.