Sevmek Özgürleştirir

Dünyada ki tek ortak ve tarafsız dil, sevgidir.

Kazanmak için uğruna çok şey yaptığımız temel ihtiyaçlarımızdan biridir sevgi.

Özgürlüğü içinde en çok barındıran, varlığı ile insanı özgürleştiren bir duygudur.

İnsanoğlunun, her davranışın altında sevilme, beğenilme ve takdir edilme arzusu vardır.

Sırf bu duygu için daha çok fedakâr olur, daha çok çalışır, ödün verir, bencilleşebiliriz. Yokluğunda ise; mutsuz olur, duygusuz olur, hata yapar, yanlış kararlar veririz.

Öte yandan insan; bu kadar hayati ihtiyacı olan bir duyguyu hızla ve hoyratça neden tüketir?

Belki de nedeni kendilerini sevmedikleri ya da sevmeyi bilmedikleri içindir. Çünkü sevgisiz insan, paylaşamaz ve çoğalamaz, peşin hükümlüdür, zeki değildir.

Sevgi, insana verilmiş en ayrıcalıklı duygudur ve bir armağandır. İnsan bunun farkında olmadığı için onu hızla tüketir.

Sevgi gidince özgürlük giderKimseyi zorla sevemezsiniz zira. Ya da kendinizi zorla sevdiremezsiniz. Sevgi su gibi akar, canı kimi isterse ona gider. Canı nasıl isterse öyle yapar.

Yüklerimizden kurtulursak sevgiye kolay ulaşırızNegatif olan ve bizi tutsak eden tüm duygularımızdır yüklerimiz; öfke, nefret, hırs, kıskançlık, kuruntu…Bu duygular insanın içinde var olan fakat yine kişinin kendisinin törpüleyebileceği duygulardır. Çünkü her biri omuzumuzda ağırlık yapar sevgiye ulaşmamızı geciktirir.

Dünyada ki tüm felaketlerin, kavgaların, çıkarların, kişisel hırsların, nedeni sevgisizliktir. Günümüzdeki onca savaşın, katliamların, anlamsız tüm tartışmaların nedeni sevgisizliktir. Çünkü sevgi olmayınca, hoşgörüde olmaz. İnsanların gözlerinde mutluluk parıltısı yoksa artık giderek sevgiden uzaklaştıkları içidir.

Sadece kendimizden olanı sevmek gerçek sevgi değildir; İnsanı gerçekten özgürleştiren sevgi, evrensel olanıdır. Sevginin dili, ırkı, inancı, coğrafyası veya herhangi bir kategorisi olmaz. Yeryüzündeki var olan tüm canlılara, aynı bakış açısı ile bakıldığı zaman ancak, sevgi gerçek anlamını bulur.

Arzu Aytekin

Arzu Aytekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.