Yöneticinin Gözdesi Çalışan Nasıl Olur?

Yöneticinin Gözdesi Çalışan Nasıl Olur?

“Aman efendim tamam efendim” ciler.”

Yüksek ego yalakalık ister. Bu, kapitalist düzenin değişmez şartıdır. Yalakalık demişken bunu yabana atmamak lazım; zira terfi eden bu gurubun içinden çıkar. Yani, olmazsa olmaz davranış modeli, “nabza göre şerbet” tir. Diğer ifadeyle duygusal zekâsını iyi kullanan ve üzerine biraz da abartılmış davranışlar ekleyen terfi alır. Çünkü narsist yöneticiler, çevresinde kendisini sürekli pohpohlayan el pençe divan duran çalışanları sever. Kendilerini iyi hissederler. Tercihe konu davranış modelleri aşağıdadır:

*Her sabah muhakkak gözünün içine bakıp kendini fark ettirmeye çalışmak. Hatta, her an emir gelme ihtimaline karşı, göz önünden ayrılmamak,

*Bayansa, özellikle düzenli olarak iltifat etmek, ne kadar zayıfladığını ve fit olduğunu sürekli hatırlamak,

*Bir şey sormak için yanına gittiğinde; kendine gelmesini ve seni fark etmesini beklemek. Henüz kendine gelemediyse, uygun bir zamanda görüşmek üzere oradan tüymek,

*Yarım ağız konuştuklarını anlamak için o mırıldanıp giderken peşinden koşmak,

*Söylediği her şeyi ilk defa duymuş gibi ilgiyle dinlemek,

*Yaptığı her espriye, çok komikmiş gibi gülmek,

*Her sabah gerekirse bir isteği var mı diye sormak, kahve ya da suyunu masasına bırakmak,

*Hayran hayran bakıp ağzından çıkacak lafı gözetmek,

*Fikir sormak ve gerekirse akla ihtiyacınız varmış gibi davranmak, (maksat, tek akıllı kendisi olduğunu düşünsün.)

*Her başarının altında onun imzası varmış gibi davranmak. (Zira küçük dağları o yarattı.)

*Hobilerini hobi edinmek, (maksat ne kadar benzeştiğinizi göstermek ve aynı ortamlar için durum yaratmak. Hem o sırada belki amacınızı da çıtlatırsınız.)

*Her gereksiz işi, ona sıçratmadan halledebileceğinizi, endişe etmemesi gerektiğini bilmesini sağlamak. (Merak etmeyin bende, kuralı)

*O’nunla ağlayıp O’nunla gülmek, elinde kalem sürekli arkasından koşuşturmak,

*Toplantılarda icraatlarını ve iş yerini övmek,

*Senden aldığı fikri, gerekirse kendi fikriymiş gibi sunmasını takdir edip hayranlığını dile getirmek.

*Sürekli ilgi açlığını ve her şeyi bildiği düşünmesini hoş görmek. Sonuçta o bir yönetici. Hoş aksini yapıp karşı çıkarsan barınamayacağını bilirisin. (Şakşakçılık kuralı)

Şişik egolar sürdüğü sürece bu listede uzayıp gider. Narsist yönetici ile tartışmaya girilmemeli ve haklı çıkmaya çalışılmamalıdır. Zira o hep haklıdır. (!) Eleştiriye katlanamaz anında çevresini yok sayabilir ve tüm emek boşa gider. Nasıl baş edileceği de zaten yazının içinde. Başka yolları şimdilik yok.

Arzu Aytekin